2506Mon2018

Son Guncelleme05:13:59

Akçaköy Belediyesi

    Akçaköy belediyesi 1959 yılında yapılan bir referandumla Ovacık, Yeşilyurt, ve Pınarbaşı mahallelerine ayrılarak belediye olmuştur.1998 yılında Dumankaya Köyü yapılan referandumla mahalle olarak belediyemize bağlanmış ve beldemiz dört mahalle muhtarlığına sahip olmuştur. 2009 yılı yerel seçimlerinde Belediye başkanlığına Sultan  MEMİŞ seçilmiştir. Belediye binası beldemizde Değirmenönü denen yerde 2008 yılında faaliyete geçen yeni binasında hizmet vermektedir.

AKÇAKÖY'ÜN BELEDİYE OLUŞU

   "İle" Köyü'nün(Akçaköy'ün) 1959 yılında belediye olabilmesi için yeterli nüfusa sahip olması ve referandum yapılması gerekliydi. Referandum ve sayımdan çıkan sonuç ile köy 3 bin 100 kişi ile "Belde Belediyesi" olma hakkını kazanmıştır.

   Bunun üzerine 21.2.1960 yılında yapılan ara yerel seçimlerde meclis üyeliğine; Bilal Yıldırım, Ahmet Memiş, Hüseyin Kazaz, Mehmet Yazıcı, Ahmet Memiş, Temel Uzun, Ahmet Özdemir, İsmail Uzun, İbrahim Bulut, Mehmet Özdemir ve İsmail Uzun seçilmiştir.

   Belediye binası gerektiğinden köyün ortası kabul edilen o dönemlerde halen "Değirmen önü" denen yerde bulunan Yakup Memiş'in evi belediye olarak kiralanmıştır. 21 şubat 1960'da yapılan kısmı yerel seçimlerden sonra ilk belediye başkanı olarak encümence resmen İsmail Uzun 29.2.1960 yılında seçilmiştir. Başkan 1.3.1960 yılında resmen göreve başladı. Belediye encümeni köyün mahallelere ayrılması yönünde karar almış olup; belediye Pınarbaşı, Yeşilyurt ve Ovacık Mahalle'lerine ayrılmıştır.

    Ordunun 27 Mayıs 1960 yılında sivil yönetime el koyması sonunda encümen tarafından belediye başkanı seçilmiş olan İsmail Uzun'un belediye başkanlığı görevine son verildi. İsmail Uzun'dan boşalan belediye başkanlığına bu kez Öğretmen Abdurrahman Yazıcı vekaleten atandı. Kirada olan Akçaköy Belediyesi daha sonra kendine ait yeni bir belediye binası yaptırarak bu binaya taşındı. Bu binalar sonradan ortaokul ve liseye bedelsiz verildi. Daha sonra ek binalar yapıldı. 1998 yılında belediye binası karayolları tarafından istimlak edilmiştir. 2004 yılı seçimlerinde göreve gelen Feri ÖZTÜRK zamanında  yeni bina yapılarak 2008 yılında hizmete sokuldu.

Kaynak: Akçaköy Tarihi , Nejat Uzun

 

 

 

BELEDİYE BAŞKANIMIZ

 Sultan Memiş

Sultan MEMİŞ

Birlik Meclis Üyeligine Seçilen Belediye Meclis Üyeleri

  1. Süleyman BULUT
  2. Nihat ÜÇÜNCÜ
  3. Harun KAZAZ
  4. Sabri MUHCU
  5. Hüseyin YILMAZ
  6. Mustafa ÖZMEN
  7. Turgut ÖZMEN
  8. Serafettin USTA
  9. Fethi UZUN

 

 alt


Belediyemizin Ulaşım Bilgileri

E-Posta : Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir , Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Telefon : (462) 243 30 13
Faks : (462) 243 30 31